Jak poprawnie przygotować plik do druku?

Zanim zlecimy wydruk przygotowanych przez nas materiałów, bardzo istotne jest jego odpowiednie przygotowanie, tak aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Warto nad tym etapem spędzić trochę czasu i sprawdzić wszystkie szczegóły, tak aby później nie okazało się, że coś pominęliśmy i wydrukowany plik wygląda inaczej, niż tego oczekiwaliśmy. Dlatego w tym wpisie przedstawiamy ważne skazówki, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas przygotowywania plików do wydruku.

Przygotowanie pliku do wydrukowania – przydatne wskazówki 

Gdy już stworzymy ostateczną wersję pliku graficznego lub tekstowego, przychodzi pora na jego wydruk. Jednak zanim zlecimy to zadanie specjalistycznej firmie, ważne jest zadbanie, by nasz plik wyróżniał się odpowiednimi parametrami. Istotne jest dopilnowanie przede wszystkim kilku aspektów, takich jak:

  • Dopasowanie pliku do technologii druku, która jest wykorzystywana w firmie graficznej wykonującej nasze zamówienie. Dlatego najpierw warto przede wszystkim dowiedzieć się, jakie są konkretne wytyczne związane z daną drukarnią i w jakich formatach może ona drukować, tak aby ostateczny efekt był dla nas satysfakcjonujący.
  • Wybór odpowiedniego formatu pliku – dla plików tekstowych szczególnie często wybierany jest format PDF, ponieważ zapewnia zachowanie formatowania tekstu, a także pozwala na zapisywanie grafiki wektorowej. To umożliwia drukowanie projektu docelowego w różnych rozmiarach bez utraty jego jakości. Grafikę zapisywać można w PDF, a także w formacie JPG, który pozwala na jej dużą kompresję, ale wiąże się to z utratą jakości. Inna możliwość to TIFF, który nawet po kompresji zachowuje bardzo wysoką jakość, ma także większą rozpiętość barwną, co może być istotne w niektórych projektach.
  • Rozplanowanie projektu na stronie wraz z liniami cięcia i marginesami bezpieczeństwa – ważne jest to szczególnie w projektach seryjnych, które później będą docinane mechanicznie. Wtedy warto pamiętać, by dodać w projekcie kilka milimetrów zapasu grafiki poza linią cięcia. Wtedy mamy pewność, że nawet gdy gilotyna docinająca odrobinę się przesunie, na naszym wydruku nie pojawią się niezadrukowane fragmenty.
  • Przygotowanie elementów graficznych w wystarczającej rozdzielczości, żeby po wydrukowaniu pozostały wyraźne. Aby wydruki miały odpowiednią ostrość, zaleca się rozdzielczość grafiki w projekcie nie mniejszą niż 300 ppi.
  • Wyróżnienie elementów pomocniczych – w przygotowywanym projekcie mogą znajdować się komentarze mające funkcję informacyjną, których nie powinno być widać na wydruku. Aby nie było wątpliwości, najlepiej wyróżnić je innym kolorem i umieścić na osobnej warstwie, w ten sposób minimalizujemy możliwość pomyłki podczas drukowania.

Przedstawione powyżej wskazówki i wytyczne mają charakter ogólny, a wszelkie dodatkowe zalecenia warto uzgodnić wcześniej z firmą wykonującą nasze zamówienie. Przygotowanie projektu może różnić się od techniki druku, a także od tego, czy drukowanie wykonywane będzie na papierze, folii, metalu, drewnie lub innym materiale. W każdym z tych przypadków potrzebne mogą być dodatkowe wytyczne dla firmy realizującej wydruk, dlatego najlepiej ustalić z nią wcześniej, jakie informacje powinny zostać dołączone do projektu.

Pozostałe wpisy