Nadruki termotransferowe

DRUK SUBLIMACYJNY

Druk sublimacyjny to coraz popularniejsza w ostatnich latach metoda druku. Dzięki niej możemy w prosty, tani i ekologiczny sposób ozdobić ulubione przedmioty wybraną przez siebie grafiką czy napisem. W tym artykule tłumaczymy, na czym polega technika druku sublimacyjnego.

Na czym polega nadruk metodą sublimacji?

Druk sublimacyjny klasyfikowany jest do technologii termotransferowych. Potrzebna jest wysoka temperatura, aby taki proces zaszedł. Mówimy tu o przejściu polimeru ze stanu stałego w stan gazowy, nie uwzględniając stanu ciekłego.

Druk sublimacyjny wykonywany jest na polimerach które pod wpływem wysokiej temperatury delikatnie uwalnia  swoją strukturę, w takim wypadku powstają mikropory. Następuje pigmentacja tuszu wydrukowanego na papierze sublimacyjnym. Wtedy pod wpływem wysokiej temperatury 140-185 stopni Celcjusza pigmenty przechodzą w stan gazowy i parują. Gazy pod wpływem nacisku prasy skierowane są na sublimowaną powierzchnię i wnikają w strukturę poliestru.

Nadruki metodą sublimacji przeprowadzane są podobnie jak ten tradycyjny, w wykorzystaniem do tego celu podstawowych kolorów (paleta CMYK). 

W tym przypadku, aby mogły powstać dobrej jakości wydruki sublimacyjne potrzebujemy użyć specjalnych atramentów oraz właściwego papieru transferowego. Nadruk metodą sublimacji zachodzi w nieco innych warunkach niż ten klasyczny. Tu potrzebujemy zarówno wysokiego ciśnienia, jak i podwyższonej temperatury, aby cały przebieg mógł się zakończyć powodzeniem. Ta metoda pozwala na umieszczenie nadruku na różnych elementach, takich jak np. tkaniny poliestrowe,  kubki, szklanki, blachy aluminiowe czy drewno.

Zalety nadruku na teksyliach

Nadruki metodą sublimacji nie odpadają
i nie kruszą się a tekstylia można z powodzeniem prać w pralce, można je przechowywać złożone w kostkę. Wydruki sublimacyjne, które umieścimy na zewnątrz będą odporne na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy niskie bądź wysokie temperatury. Dlatego sublimacja świetnie sprawdza się do wydruku np. flag reklamowych.

Nadruk metodą sublimacji jest bezwonny, jest również ekologiczny. Tusze używane do druku za pomocą sublimacji są wykonywane na bazie wody a nie rozpuszczalników.

Znakomicie odwzorowane kolory

Pamiętaj – metoda sublimacji nie jest szkodliwa dla samego materiału, nie deformuje go, ani nie przypala materiału.

Sublimacja to metoda pozwalająca na stworzenie niesamowicie trwałych i realistycznie wyglądających nadruków.

Potrzebujesz zamówić koszulki sublimacyjne dla swojej firmy?

Już teraz złóż zamówienie, aby cieszyć się z nowych koszulek z Twoim logo.