Grawerowanie

Grawerujemy …z precyzją lasera!
Grawerowanie laserem polega na skupieniu energii lasera w małym punkcie i odparowaniu lub spaleniu powierzchniowej warstwy grawerowanego materiału.

Odsłonięta głębsza warstwa jest zazwyczaj kontrastowa lub ma inny odcień, dzięki czemu grawer jest widoczny na powierzchni. Wypalając laserem wiele punkcików, tworzymy napisy i grafiki na różnorodnych materiałach. Praktycznie nie ma ograniczeń w grawerowaniu, jednak efekty zależą od twardości, struktury i specyfiki używanych do grawerowania materiałów. Powierzchnia grawerowania może wynosić maksymalnie 600 x 300 mm.

W Dotika Craft grawerujemy na różnego rodzaju materiałach, gdzie powierzchnia grawera może wynieść maksymalnie 600 x 300 mm.

Grawerowanie na tworzywach sztucznych

Tworzywa sztuczne wyprodukowane na bazie pleksi doskonale nadają się do grawerowania. Grawer na pleksi ma kolor biały lub szary, doskonale prezentuje się na kolorowym podłożu! Bardziej subtelny grawer uzyskamy zaś na materiale przeźroczystym, a na białym będzie on praktycznie niewidoczny. Technologia grawerowania na tworzywie typu pleksi stosowana jest do produkcji szyldów, reklam, stojaków biurowych, statuetek, gadżetów, ale też przedmiotów użytkowych.

Grawerowanie na materiałach naturalnych

W drewnie, w kamieniu i na papierze wiązka laserowa wytapia miejscowo materiał, pozostawiając precyzyjne kształty napisów i grafik. Grawer na drewnie jest ciemniejszy od podłoża i dobrze kontrastuje z nim, przez co efekt jest naprawdę elegancki! Z kolei grawer w kamieniu najlepiej prezentuje się na ciemnych wypolerowanych kamieniach (np. granit, bazalt i marmur). Grawerowanie wykorzystywane jest do tworzenia tablic kamiennych (m.in. nagrobków) i tabliczek drewnianych, pudełek, różnych dekoracji i napisów. Z kolei grawerowanie papieru (połączone z laserowym cięciem) daje wyjątkowe efekty przy produkcji materiałów reklamowych, kartek okolicznościowych, wizytówek, okładek i artykułów szkolnych.

Grawerowanie na laminatach

Laminaty grawerskie to specjalne tworzywa sztuczne na bazie PMMA, przeznaczone do obróbki laserowej. Zazwyczaj składają się one z dwóch warstw o różnych kolorach, z czego warstwa spodnia jest grubsza, a warstwa wierzchnia cienka. Grawerowanie w laminacie usuwa wierzchnią warstwę, odsłaniając kontrastowy kolor podkładu. Uzyskujemy dobrze widoczne, trwałe napisy i grafiki. Laminaty znajdują zastosowanie w produkcji różnego rodzaju tabliczek, identyfikatorów, paneli itp. Można też ich użyć do tworzenia grafik lub naniesienia na laminat specjalnie przygotowanych graficznie zdjęć.

Grawerowanie na szkle

Szkło jest doskonałym materiałem do grawerowania, a uzyskane efekty zależą od koloru i jakości szklanych przedmiotów. Najbardziej efektowne grawery możemy otrzymać na szkle zawierającym dużą ilość mikrozanieczyszczeń. Najmniej widoczne będą grawery na idealnie czystym szkle kryształowym. Grawerem można ozdabiać butelki, szklanki czy też inne szklane przedmioty.

Grawerowanie na metalu

Grawer laserowy na metalu jest doskonale widoczny i odporny na ścieranie. Grawerowanie metali znajduje zastosowanie zarówno na przedmiotach użytkowych, jak i biżuterii, ozdobach i gadżetach. Możemy grawerować na powierzchni każdego metalu, co daje nieskończoną ilość możliwości zastosowania grawera laserowego.