Porady

Aby proces cięcia, grawerowania lub znakowania laserem przebiegał sprawnie, a efekt końcowy był zgodny z Twoimi oczekiwaniami, mamy wskazówki… 
jak przygotować projekt?

Parametry techniczne plotera laserowego:

  • maksymalny możliwy rozmiar obrabianego przedmiotu/materiału to 600 x 300 x 150 mm
  • minimalny rozmiar znakowania to 120 x 120 mm
  • maksymalna grubość cięcia laserowego – zależy od materiału: dla tworzyw PMMA 10 mm, dla drewna i dla papieru 6 mm oraz dla pianek poliuretanowych 20 cm

Format pliku projektu graficznego:

  • preferowany format to CDR (Corel Draw wersja 17 lub niższa)
  • inne akceptowane formaty:  DWG (AutoCad R2009 lub niższa), DXF, EPS, PSD i PDF (wersja 1.5 lub niższa) 
  • projekt musi być wykonany w skali 1:1!

Wymagania techniczne projektu graficznego:

linie cięcia – Oznaczone na projekcie kolorem czerwonym (#ff0000 lub 255,0,0) o grubości 0.001 mm. Linie cięcia powinny być również wykonane na osobnej warstwie, najlepiej opisanej jako cięcie. Warto wziąć pod uwagę, że realna grubość linii cięcia laserem wynosi około 0.10 mm. Warto także unikać dublujących się linii, gdyż laser odczyta to jako jedno cięcie i w efekcie krawędź cięcia będzie grubsza i bardziej przypalona.

linie i obiekty do grawerowania – Linie grawerowania oznaczone na projekcie kolorem czarnym (#000000 lub 0,0,0) o grubości 0.001 mm. Obiekty i elementy do grawerowania (tekst, grafika wektorowa) również oznaczone kolorem czarnym. Obiekty do grawerowania powinny być umieszczone na osobnej warstwie opisanej jako grawer. Obiekty w kolorze innym niż czarny zostaną przez ploter laserowy zamienione na zbiór kropek o gęstości zależnej od koloru (dithering), co może pogorszyć jakość grawera.

teksty (fonty) – Wszystkie fonty (czcionki) muszą być zamienione na krzywe lub w przypadku kiedy nie jest to możliwe (na przykład projekt w programie Office) do projektu należy dołączyć pliki wykorzystanych fontów. ZOBACZ nasz wzronik fontów.

elementy pomocnicze – Obiekty pomocnicze (obrysy, opisy, wymiary itp.), które nie są przeznaczone do cięcia lub grawerowania i mają jedynie funkcję informacyjną muszą mieć inny kolor niż czerwony lub czarny (biały w CAD). Muszą także znajdować się na osobnej warstwie.

opcje dodatkowe – Niektóre cięcia i grawery wymagają różnych ustawień na tym samym materiale – na przykład: część grawerunków ma być płytka, część elementów ma być wycięta tylko na pewną głębokość. W takim przypadku trzeba zastosować osobną warstwę dla każdego parametru i rozróżnić parametry kolorami: grawer standardowy – kolor czarny (#000000), cięcie pełne – kolor czerwony (#ff0000), nacinanie lub grawer głęboki – kolor niebieski (#0000ff), dodatkowy parametr cięcia lub grawerowania – kolor #336699, dodatkowy parametr cięcia lub grawerowania – kolor #00ffff.