drukarka termotransferowa

Poznaj rodzaje druków termo transferowych

Druk termotransferowy wykorzystywany jest głównie do etykietowania. Proces drukowania polega na podgrzaniu pigmentu znajdującego się w specjalnej taśmie transferowej. Druk termotransferowy często jest błędnie utożsamiany z drukiem termicznym, który wykorzystuje się w przypadku etykiet o krótkim czasie przydatności, wykorzystywanych w pomieszczeniach zamkniętych. Wydruki termiczne nie są bowiem odporne na wilgoć ani na wysoką temperaturę.

Druk termotransferowy nie ściera się ani nie traci ostrości z upływem czasu. Ponadto jest odporny na zmienne temperatury i wilgoć oraz promieniowanie UV. Do technologii termostransferowych kwalifikowany jest druk sublimacyjny – tą metodą zdobimy tekstylia. W czasie druku sublimacyjnego konieczna jest wysoka temperatura, która pozwala na przejście polimerowych cząsteczek tuszu ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Polimery pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swoją strukturę i głęboko wnikają w mikropory materiału. Efekt? Trwałe nadruki termotransferowe na odzież, które nie kruszą się ani nie odpadają w wyniku prania i prasowania.

Sublimacja jako metoda druku na odzieży

Nadruk na odzieży metodą sublimacji wykonywany jest zupełnie inaczej niż klasyczny druk cyfrowy. W tym przypadku konieczny jest papier termotransferowy, na którym nanoszony jest wzór. Następnie papier przyklejany jest na podłoże i w warunkach wysokiej temperatury wywoływane jest zjawisko sublimacji. Uwolnione cząsteczki gazu pod wpływem wysokiego ciśnienia kierowane są w podłoże i wnikają głęboko w jego strukturę. Nadruki termotransferowe nanosimy głównie na poliestrze, ale także na ceramice, szkle i tworzywach sztucznych oraz drewnie i metalach.

Pozostałe wpisy