grawer w drewnie

Jak wykonuje się grawer w drewnie?

Grawerowanie laserowe pozwala na nanoszenie wzorów na różnych materiałach, także na drewnie. Skupiona energia lasera powoduje wypalenie powierzchniowej warstwy surowca, w wyniku czego odsłania się głębsza warstwa materiału, która tworzy kontrastowa, ciemniejszą strukturę. Grawerunek w drewnie można wyczuć pod palcami, przy czym głębokość grawera zależna jest od liczny cyklów pracy lasera.

Na różnych gatunkach drewna grawer może wyglądać inaczej. Do grawerowania najczęściej wykorzystuje się buk, brzozę, jesion i klon, ponieważ mają słabo zaznaczony rysunek słojów, a więc powstający wzór jest bardziej jednolity. Są to gatunki o jasnym kolorze drewna, a naniesiony wzór przyjmuje wyraźnie ciemniejszą barwę. Ciekawy efekt daje grawerowanie w drewnie bejcowanym – grawer przyjmuje kolor przygaszonego złota, co podkreśla ciemny kolor bejcy.

Grawerowanie laserowe w drewnie krok po kroku

Grawer w drewnie powstaje na skutek oddziaływania światła lasera, które wytwarzane jest w tubie laserowej – jest to element odpowiedzialny za produkcję energii. Za pomocą luster światło kierowane jest na obrabiany materiał pod odpowiednim kątem i przechodzi przez soczewkę, której zadaniem jest skupienie wiązki, czyli zwiększenie mocy i zmniejszenie średnicy. To właśnie dzięki soczewce światło lasera ma tak dużą moc. W czasie grawerowania laserowego bardzo ważny jest nadmuch powietrza, co ogranicza zapylenie, wspomaga proces wypalania oraz zapobiega okopceniu.

Najważniejsze parametry pracy lasera to moc i szybkość. Przy twardych gatunkach drewna stosuje się niższe prędkości. Ciemniejsze kolory grawera można uzyskać poprzez zwiększenie mocy lasera lub spowolnienie jego pracy. Na drewnie dzięki operowaniu parametrami pracy lasera można tworzyć delikatne przejścia tonalne.

Pozostałe wpisy