Jak wygląda skład materiałów do druku?

Jednym z kluczy do sukcesu w przypadku druku jest odpowiednie przygotowanie materiałów. Na czym dokładnie polega ich skład i o czym koniecznie trzeba w tym przypadku pamiętać? Jakie etapy są absolutnie kluczowe, aby efekt spełniał założenia? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Czym dokładnie jest DTP?

Poruszając tematykę składu do druku nie można zapomnieć o DTP, czyli komputerowym opracowaniu materiałów. Pojęcie to tak naprawdę jest bardzo szerokie i obejmuje również wprowadzanie tekstów oraz obrazów wraz z ich korektą. W tym zakresie sprawdza się ustawienie oraz wielość czcionki, wymiary marginesów, a także to, czy numerowanie stron jest prawidłowe. Nie można zapomnieć dodatkowo o liczbie spadów i ich wielkości tak, aby efekt był naprawdę doskonały.

Wybór kolorów projektu

Skład materiałów do druku obejmuje również to, jaki będzie profil kolorów w projekcie. Bardzo często jest to CMYK¸ czyli podstawowy zestaw barw pozwalających na wykonanie każdego wydruku. Warto przy tym pamiętać, że mieszając kolory z tej palety nie uzyskuje się wszystkich barw w przyrodzie, ale jest ich na tyle dużo, że paleta ta doskonale sprawdza się właśnie do profesjonalnego druku.

Dobór papieru

Podczas składu materiałów do druku nie można zapomnieć również o doborze papieru. To również jego wybór będzie miał wpływ na to, jak zostaną odwzorowane kolory i czy efekt spełni oczekiwania. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że nawet biel ma kilka odcieni i może być nie tylko śnieżna, ale również kremowa, a nawet jasnoszara. Papier może mieć też różną strukturę. Np. niepowlekane pochłaniają więcej pigmentu co jednocześnie sprawia, że kolorystyka jest nieco bardziej przygaszona. Jest to bardzo ważny czynnik, którego nigdy nie pomijają doświadczeni drukarze.

Jak doskonale widać, skład materiałów do druku to proces wymagający wiedzy i doświadczenia. Nasza firma grawerska zajmuje się również znakowaniem, cięciem laserowym m.in. w szkle i drewnie, a także nadrukami transferowymi i termotransferowymi. Zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej.

Pozostałe wpisy